FSO 125p

fso 125pwPolski Fiat 125p

Kanciak, kredens, kant, duży fiat. Wszystko to określenia tego samego modelu, ikony polskiej motoryzacji, w naszym przypadku to FS0 125p.

1 stycznia 1983 roku wygasła umowa licencyjna między Fiatem a FSO, w związku z tym musiano zmienić nazwę auta na FSO 125p. Wiązało się to z wprowadzeniem nowego znaczka na kracie wlotu powietrza. W tym samym roku wprowadzono alternator oraz wskaźniki temperatury wody i poziomu paliwa z FSO Poloneza MR'83. W kwietniu 1983 roku ostatecznie zubożono nadwozie. Wprowadzono lampy boczne kierunkowskazów i małe czarne kołpaki, usunięto lampki oświetlenia bagażnika, zapalniczki, oświetlenie schowka, usunięto programator wycieraczek, listwy zewnętrzne z drzwi, odblaski drzwiowe oraz wprowadzono małe podłokietniki. W 1986 wprowadzono ostatnią modyfikację dodając światło przeciwmgłowe tylne. Produkcja 125p pod nazwą FSO trwała 8 lat.(*zaczerpnięnie z Wikipedi)

Nasz kredens, pieszczotliwie zwany czekoladką ze względu na kolory jakie wybraliśmy- light tabacco i champaigne beige ( w tłumaczeniu wodnista sraczka i jasny beż :)). Kanciak pochodzi z 1984r., jego oryginalny kolor to Yellow Bahama, czyli dokładnie taki sam jak w serialu "Zmiennicy". Przez kolejnych właścicieli były jednak nanoszone, z lepszym i gorszym skutkiem, nowe kolory. Samochód został zakupiony w Nowym Targu, gdzie służył jako materiał do pracy dyplomowej studenta Krakowskiej Politechniki. Przedmiotem badań był montaż wtrysku i jego wpływ na moc auta itp. W chwili zakupu jednak zamontowano oryginalny gaźnik Webera. Posiadał instalację gazową, brązową "skórę" i centralny zamek. Sama blacha była w bardzo dobrym stanie, podwozie zakonserwowane "barankiem", nadwozie wszędzie gdzię się dało nasmarowane oleistą substancją.

Dalej auto trafiło do Kumak Classic Garage, gdzie zostało rozebrane, przygotowane do malowania, pomalowane. Wymieniona została cała masa części, których nie sposób tu wymienić, a bez wymiany, których nie odważyli byśmy się pojechać w taką trasę. Poniżej można zobaczyć zdjęcia z kupna auta, matowania go do lakierowania i zaraz po malowaniu.

nasza kantara w dniu zakupu czekoladka na Złombol czekoladka na Złomboll czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol czekoladka na Złombol